Skip to main content

OFE ING

OFEOdkładanie oszczędności myśląc o przyszłości swojej bądź bliskich, jest rzeczą normalną dla wielu osób. Niektórzy takie zebrane środki przeznaczają później na wcześniej obrany cel, którym może być wycieczka, kupno domu bądź samochodu oraz inne inwestycje. Czasem wszystko ucieka, bo pojawi się przysłowiowa „czarna godzina” i wtedy z bólem serca czerpiemy z tych oszczędności. Im czarniejsza godzina tym bardziej uszczuplają się nam odłożone środki, a w niektórych przypadkach nawet całe plany potrafią upaść z powodu nagłej sytuacji.

Co z Twoją przyszłością

Sytuacja ta, znana przecież wielu osobom, uświadamia jak ważne jest myślenie o przyszłości i to tej dalszej. Nie chodzi oczywiście o przedstawianie czarnych scenariuszy, jednak osoba, która zauważa obecną sytuację ekonomiczną i gospodarczą w naszym kraju z pewnością zastanawia się nad czasem, gdy do pracy sił braknie, a z czegoś trzeba będzie żyć.

Wspomniane więc we wstępie odkładanie z myślą o przyszłości może w danym przypadku oznaczać odkładanie z myślą o emeryturze. Jak przedstawiają się dzisiejsze realia? O czym warto pomyśleć zawczasu? Znajdźmy najpierw odpowiedź na pierwsze pytanie.

Obecnie ciężko przewidywać jaka sytuacja będzie z emeryturami w przyszłości. Nawet osoby, które wykonują zawód, zapewniający im w przyszłości godziwe środki, nie mogą obecnie spać spokojnie. Osoby płacąc obecnie podatki zastanawiają się, czy oddając tyle środków na ZUS kiedyś te środki odzyskają. To nie czarny scenariusz tylko niestety rzeczywistość. Co więc można zrobić?

III filary emerytury

Gdyby przyjrzeć się systemowi emerytalnemu to musimy pamiętać, że dostępne mamy w naszym kraju 3 filary. Za I filar odpowiada Państwo i dotyczy ono składek ZUS. Jednak II filar to działanie Otwartych Funduszów Emerytalnych (w skrócie OFE).

Na czym ono polega? Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie ZUS co miesiąc będzie przekazywać naszą składkę do Funduszu, a tam zajmą się już inwestowaniem i pomnażaniem tych środków. Co więc wybrać? Warto przeanalizować jak wygląda oferta OFE w banku ING. Wybierając je możemy już dziś zadbać o swoją przyszłość bo nasze środki będą działać w dwóch miejscach. Mamy więc większą szansę na dobry scenariusz, gdy już będziemy w wieku emerytalnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *