Aby mieć w przyszłości wysoką emeryturę trzeba nie bać się inwestowania i to agresywnego inwestowania. Niestety w Polsce nie uruchomiono wszystkich mechanizmów i środków w postaci efektywnych narzędzi inwestycyjnych, które ułatwiłyby odkładanie większych sum na przyszłą emeryturę. Nie ma znaczących ulg fiskalnych, zarzucono pomysły takie jak: obniżanie kosztów funkcjonowania OFE, uwolnienie limitów inwestycyjnych, rezygnację z minimalnej stopy zwrotu, zwiększenie limitu dla inwestycji zagranicznych, poprawienie konkurencyjności pomiędzy funduszami czy wprowadzenie kilku różnych typów funduszy w zależności od wieku inwestora.
Kategoria: Emerytury
Najlepsze metody oszczędzania na emeryturę
Może najlepiej zacząć od tego, że każda metoda oszczędzania z samego założenia jest dobra. Jeśli ktoś nie chce ponosić ryzyka inwestycyjnego najlepsze będą obligacje i lokaty w ramach IKE (Indywidualnego Konta Emerytalnego). Wystarczy założyć w banku IKE obligacyjne. W wersji minimum wystarczą regularnie zakładane lokaty i konto oszczędnościowe. Bojąc się ryzyka inwestycyjnego możemy zdecydować się na gwarantowaną dopłatę do emerytury.
Czy przeżyje na emeryturze?
Osoby między 30 a 55 rokiem życia muszą podjąć decyzję, czy część ich składki przekazywana będzie do funduszy II filaru, czy też całość pozostanie w zreformowanym ZUS-ie. Decydujący powinien być czynnik opłacalności. Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Reformy Emerytalnej przygotowało kalkulacje pokazujące różnice w wysokościach przyszłych emerytur w filarach I i II, w zależności od wieku i płci przystępującej osoby.
Emerytalna rozgrywka
Funduszu emerytalnego nie wybiera się na zawsze. Jeśli ktoś będzie chciał, może je zmieniać wielokrotnie. Opłaty, pobierane za taką roszadę dokonaną przed 2001 rokiem, nie są wysokie (ok. 200 zł).
Kto zarobi na moją emeryturę
Dziewięć milionów dorosłych Polaków zadaje sobie pytanie, czy warto przystąpić do II filaru, a jeśli tak, to który fundusz emerytalny wybrać. Decyzja jest o tyle ważna, że od tego, jak zainwestuje się przekazane pieniądze, zależeć będzie wysokość przyszłej emerytury.
Najnowsze komentarze