Zamiast przerzucać się od razu wskaźnikami ekonomicznymi zadajmy sobie jedno proste pytanie – czy wyjeżdżając na urlop zawsze wszystkie pieniądze upychamy w jednej kieszeni? – odpowiedź dla miażdżącej większości pytanych będzie brzmiała NIE. Przyczyna podania takowej odpowiedzi jest równie oczywista – zwiększone BEZPIECZEŃSTWO. Dywersyfikując źródła dla naszej przyszłej emerytury, zapewniamy sobie to, że w ogóle emeryturę w przyszłości dostaniemy.
System Emerytalny – założenia
Założenia systemu emerytalnego, w którym pracujący łożą na świadczenia dla obecnych emerytów zniszczyła demografia. Podczas gdy obecnie wiek emerytalny osiąga wyż demograficzny końca lat 50-tych i początku 60-tych, na rynku pracy mamy do czynienia z malejącą ilością ludzi aktywnych zawodowo.
Do tego problemu dochodzi jeszcze bezrobocie, emigracja zarobkowa i kwestia zatrudniania osób na tzw. umowy śmieciowe, które nie wnoszą składek do systemu emerytalnego.
Świadomość tego, że o emeryturę obywatel będzie się też musiał postarać we własnym zakresie zaowocowała powstaniem Otwartych Funduszy Emerytalnych w 1997 roku. Nie warto z nich rezygnować.
Otwartym Funduszom Emerytalnym zarzuca się w tej chwili małą skuteczność w pomnażaniu gromadzonego kapitału. To ma do siebie przecież rynek kapitałowy. Tutaj mówimy o ryzyku finansowym, a nie tylko stabilnych i dużych przyrostach kapitału. Na świecie mamy do czynienia z długoletnim kryzysem gospodarczym, trudno więc w tej chwili wymagać wynoszenia z inwestycji tylko i wyłącznie samych profitów.
Czy emerytura z OFE da nam super życie?
Może i szacowana emerytura z OFE nie będzie imponująca, ale w połączeniu z tą państwową i potencjalnymi własnymi oszczędnościami, da nam szansę na godziwe życie na starość. Pamiętajmy też o tym, że obecna bessa, gwarantuje nam niejako późniejszą hossę. Trend musi się zmienić, a wtedy na inwestycjach kapitałowych także w ramach OFE można będzie dobrze zarobić.
Nie można oczywiście też całkowicie demonizować ZUS, ale powiedzmy sobie szczerze nie jesteśmy drugą Norwegią, która z zysków na bogatych złożach ropy będzie finansować sobie system społeczny i emerytalny. Polska to dość duży kraj, który skazany jest na mozolne dopinanie budżetów, przynajmniej na razie i jeszcze długo będzie borykał się z problemami deficytu. Pieniądze w ramach państwowego systemu mogą zdematerializować się równie szybko, jak na rynku kapitałowym, tym bardziej, że rządzący chętnie wyciągają po nie ręce właśnie w celu łatania budżetowych „dziur”. Najświeższym tego przykładem jest właśnie dyskutowana reforma.
Oszczędzajmy. Oszczędzajmy w OFE, inwestujmy we wszystkie dogodne i dostępne dla nas instrumenty finansowe by spokojnie myśleć o przyszłości.