Skip to main content

Zasady przeprowadzanie losowania do OFE

losowanie do ofeWielokrotnie słyszymy o tym, że jeżeli nie wybierzemy w terminie swojego Otwartego Funduszu Emerytalnego, to zostaniemy do jakiegoś przydzieli losowo. Czy jest tak naprawdę? Jak odbywa się takie losowanie i co zrobić, by nie być „losowanym” tylko wziąć swoje sprawy w swoje ręce? Zadanie jest niezmiernie proste. Obowiązek wybrania Funduszu Emerytalnego ma każdy człowiek, który właśnie rozpoczął odprowadzanie składek do ZUSu.

Mamy na to 7 dni od momentu rozpoczęcia chociażby naszej pierwszej pracy lub otworzenia działalności gospodarczej. W praktyce jednak nie musimy się z tą decyzją spieszyć. ZUS wyśle do nas stosowne pismo informujące o tej konieczności. Musimy tak naprawdę zdążyć to zrobić przed jednym z dwóch losowań. Te odbywają się 10 stycznia i 10 lipca.

W jaki sposób odbywają się takie losowania do OFE?

– Losowanie odbywa się dwukrotnie w ciągu roku. Z końcem stycznia, oraz końcem lipca. W trakcie losowań brane są pod uwagę jedynie te Fundusze Emerytalne, które uzyskały wyższą średnią zwrotu KNF, aniżeli średnia z dwóch ostatnich okresów rozliczeniowych biorąc pod uwagę wszystkie dostępne fundusze. Aktywa funduszu nie mogą również przekraczać w sumie 10% wartości wszystkich aktywów OFE.

W praktyce zatem spośród 14 funduszy część odpada automatycznie. To naturalnie wzmaga dodatkową konkurencję wśród OFE. Metodą losowania bowiem do funduszy został zapisany ponad 1 mln obywateli. To spory kapitał. W efekcie wymogów losowania do OFE odrzucane są fundusze, które średnio i słabo sobie radzą uzyskując niską stopę zwrotu, ale także te, których wartość to ponad 10% całej wartości Funduszy Emerytalnych. Siłą rzeczy decydując się na wybór poprzez losowanie decydujemy się na przeciętność. Zostaniemy przydzieli najprawdopodobniej do jednego z kilku przeciętnie prosperujących Funduszy Emerytalnych przeciętnego rozmiaru.

Zalecamy zatem skorzystanie z własnej wiedzy, oraz przejrzenia danych finansowych tych Funduszy i wybór samodzielnie najlepszego rozwiązania dla naszych finansów. Ta decyzja to być może kilka, a być może w konsekwencji kilkaset złotych więcej emerytury. Dlatego właśnie nie bagatelizujmy tego wyboru i nie pozwólmy się wylosować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *