Skip to main content

Kogo dotyczy obowiązek przynależności do OFE?

OFEOtwarte Fundusze Emerytalne, to temat wciąż za mało znany. Wielu ludzi nie ma kompletnie pojęcia o zasadach ich działania, oraz o tym do czego one służą. Przyjrzymy się im bliżej i wyjaśnimy kilka kwestii. Między innymi odpowiemy na pytanie kogo dotyczy obowiązek przynależności do OFE?

Czym jest OFE?

– Otwarty Fundusz Emerytalny, to innymi słowy drugi filar. Obowiązkowo musimy do niego wpłacać część naszych pieniędzy odkładanych na przyszłą emeryturę. Nie my sami to robimy, ale pewien procent przekazywany jest bezpośrednio z naszego konta w ZUS do wybranego przez nas OFE. Taki Fundusz ma za zadanie inwestowanie i obracanie naszymi pieniędzmi po to, by uzyskać jak największy zysk dla naszej przyszłej emerytury.

Kto zatem musi korzystać z OFE?

Niemal każdy. Uściślając każda osoba urodzona po 1968 roku, oraz rozpoczęła odprowadzanie swoich składek emerytalnych do ZUS. W tym przypadku, aby odprowadzana była składka musi pojawić się umowa o pracę lub umowa o zlecenie i dzieło, w której zleceniodawca zobowiązuje się do odprowadzenia za nas takiej składki. Wtedy właśnie powstaje obowiązek wyboru Otwartego Funduszu Emerytalnego.

Każda osoba podejmująca pracę teoretycznie w okresie do 7 dni od rozpoczęcia pracy powinna złożyć dokumenty w wybranym funduszu. Jeżeli to się nie stanie, zostanie ona poddana losowaniu i przydzielony zupełnie losowo zostanie jeden z 14 funduszy, które aktualnie działają na terenie naszego kraju.

Czy można zrezygnować z OFE

Nie ma możliwości dobrowolnej rezygnacji z tego obowiązku, ani żadnych możliwości zwolnienia się z II filaru innymi sposobami. To po prostu część naszej emerytury na przyszłość i zabezpieczenie ZUSu na wypadek problemów finansowych. Wszystko po to, by nasza przyszłość finansowa była względnie bezpieczna. Faktem jest, że OFE gromadzą niezmiernie mały procent oszczędności emerytalnych dla nas, ale również faktem jest, że wypracowują one znacznie lepsze zyski, aniżeli ZUS, w związku z czym te pieniądze w dalekiej przyszłości mogą dla nas mieć naprawdę bardzo duże znaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *