Skip to main content

Czym się kierować przy wyborze OFE?

Podejmując decyzję o wyborze OFE musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, najistotniejszym z nich jest stopa zwrotu osiągana przez dany fundusz, to ona w sposób rzeczywisty ma wpływ na skuteczność i dochodowość inwestycji osiąganych przez wybrane OFE.

Według raportu Komisji Nadzoru Finansowego najlepszą stopę zwrotu za okres 30.09.2010 do 30.09.2013 posiada Nordea OFE z ponad 23% stopą zwrotu za miniony rok. Tuż za nim plasuje się Allianz Polska OFE i ING OFE z wynikami 21%.

Co ważne w funduszu emerytalnym OFE

ofeDecydując o wyborze Funduszu Emerytalnego warto obowiązkowo zwrócić uwagę również na wielkość aktywów danego funduszu. Zależność jest tutaj klarowna. Im większe aktywa tym więcej inwestycji, choć na pewno też mniej agresywnych poczynań na rynku akcji. Osiągane wskaźniki mogą nie być specjalnie imponujące krótkoterminowo, ale nie wyklucza to osiągania w zamian stabilnych zysków w dłuższej perspektywie czasowej.

Zwróćmy uwagę ile przystąpienie do danego Funduszu będzie nas kosztować. Tabela opłat i prowizji to obowiązkowa pozycja do przestudiowania przy świadomym wyborze. Dwie główne prowizje to opłaty od składki i opłaty za zarządzanie kapitałem. Największe opłaty z reguły obowiązują nowych członków, potem wraz ze stażem w OFE maleją.
Ostatnim kluczowym czynnikiem może się okazać tzw. kapitał własny, który pomoże wydatnie uzupełniać niedobory w okresach kryzysowych osiągania słabych wyników finansowych.

Powstaje jeszcze pytanie czy warto myśleć o strukturze akcjonariatu? Tak i nie. Do pewnego stopnia istotnym jest kto jest właścicielem danego OFE, jednak praktyka jednoznacznie wykazuje, że potencjalnie duże doświadczenie określonego podmiotu na rynku finansowym, niekoniecznie musi przekładać się na najlepsze wyniki. Rynek kapitałowy rządzi się bowiem własnymi prawami.

OFE się zmieniają

W obliczu zmian wprowadzanych przez najnowszą reformę systemu emerytalnego, pamiętajmy, że sytuacja na rynku OFE może ulec sporym zmianom. Mówimy tu o potencjalnej konsolidacji, lub zniknięciu niektórych podmiotów całkowicie z rynku. Do 2018 roku OFE mają pozostać agresywnymi graczami na rynku akcji, co w obliczu niepewnych gospodarczo czasów, dla niektórych z nich może okazać się „śmiertelnym” zagrożeniem. Dlatego też dziś i przez okres kilku najbliższych lat, powiedzmy pięciu lat, warto temu rynkowi przyglądać się baaardzo uważnie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *